Cildi Genç Tutan Besinler

Tüm vücut için, yaşlanma karşıtı sağlıklı bir beslenme düzenine hepimiz aşinayız artık. Cildimizi genç tutan besinler de benzerdir. Ek olarak, güneş hasarına karşı koruyucu olan, hasarı azaltan gıdalar da önemlidir. Belli başlıklar altında bu gıdalara ve içeriklere bakalım:

Antioksidan Besinler

C Vitamini: Taze sebze ve meyveler. Ör: Narenciye, kivi, Frenk üzümü, domates, kuşburnu, guava, acı biber, maydanoz.

Benim gibi “Bu guava da ne ola ki?” diyenler için; tropik bir meyveymiş.

E Vitamini: Sebzeler, yağlar, tohumlar, kabuklu yemişler, mısır, soya, tam buğday unu, kepekli un, bazı et ve süt ürünleri.

Karotenoidler

Beta Karoten: Havuç, bal kabağı, patates, mango, papaya.

Likopen: Tüm domates ürünleri (domates salçası+zeytinyağı: likopen emilimi artar). Karpuz, guava, kuşburnu, pembe greyfurt.

Astaksantin: Bunlar da yeni moda karotenoid kaynakları: Mikroalg, maya, somon, alabalık, krill, karides, kerevit, kabuklular.

Retinol: Karaciğer, süt, yumurta sarısı, peynir, yağlı balıklar.

Vitamin D: Güneş ışığı ile ciltte sentezlenen bir hormondur. Daha az miktarlarda Vit D2 ve Vit D3; yağlı balık, yumurta sarısı gibi hayvansal gıdalarda vardır. Vit D ile zenginleştirilmiş süt, tahıl vb. gıdalar da tüketilebilir. Ancak uzun süre Vit D alımının zararlı olabileceği unutulmamalı.

Polifenol ve Flavonoidler

Bu iki grubun ayrımı çok net çok net olmadığından biraz karışık yazıyorum.

Polifenoller: Meyve, sebze, tahıl gevrekleri, çikolata, kuru baklagiller, meyve suları, çay, yeşil çay, kahve, kırmızı şarap gibi bitki kaynaklı içecekler, üzüm çekirdeği.

Flavonoidler: Yeşil çay, polipodyum lökotomos (antienflamatuar bir eğrelti otu), armut kabuğu, elma, kiraz ve diğer ağaç meyveleri, süt devedikeni bitkisi, soya fasulyesi, ginko biloba, Yunan kekiği, Yunan adaçayı.

Resveratrol: Eşsiz yaşlanma karşıtı özellikleri olan, antienflamatuar, antiproliferatif, güçlü antioksidan bir madde. Üzüm çekirdeğinde boldur. Fındık ve meyve tohumlarında, kırmızı şarapta da bulunur.

Kurkumin: Zerdeçalda bulunan, kanser karşıtı özellikleri saptanan madde. Oksidatif stresi azaltır, antienflamatuardır.

Çoklu Doymamış Yağ Asitleri

Omega 3, omega 6, omega 9. Balık, kabuklu deniz ürünleri, keten tohumu, kenevir yağı, soya yağı, kanola yağı, chia tohumu, kabak çekirdeği, ayçiçeği tohumu, yapraklı sebzeler, ceviz, susam, avokado, somon, beyaz ton balığı.

Prebiyotikler ve Probiyotikler

Prebiyotikler: Soya fasulyesi, inülin otları (Kudüs enginarı, hindiba kökü gibi, çiğ yulaf, rafine edilmemiş buğday, rafine edilmemiş arpa, yaban mersini.

Probiyotikler: Taze yoğurtlar, fermente sütlü içecekler (kefir vb.), peynir, meyve suları.

Ayrıca,

Melatonin (antioksidandır), koenzim Q10, Fransız deniz çam kabuğu, glukozamin, nar, vitamin K2, chitin, chitosan, ferulik asit ve glutatyon da genç bir cilt için faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir